ABC posadzek

Posadzki betonowe – warto przeczytać, warto wiedzieć… czyli ABC

Po co mi w ogóle posadzka betonowa?

Posadzka, zwana inaczej wylewką, szlichtą, jastrychem chroni izolację cieplną i przeciwwilgociową podłogi lub/i izolację akustyczną stropu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala wyrównać i wypoziomować podłoże do dalszych prac wykończeniowych. Może też służyć jako płyta grzejna – gdy umieści się w niej instalację ogrzewania podłogowego..Ile czasu będzie trwało wylanie posadzki?

Nasza ekipa obsługująca mixokreta potrafi wylać ok. 200 m2 posadzki dziennie. Agregat zasilany jest niezależnie (diesel). Używamy zacieraczki elektrycznej (z zacieraczki spalinowej spaliny wnikają w ściany) – posiadamy agregat prądotwórczy.

Jaką powinna być grubość posadzki?

Standardowa posadzka ma 5 – 6 cm grubości. Można wylać posadzkę o większej grubości* (choć maksymalną grubość posadzki ograniczają inne wytyczne, np. ogrzewanie podłogowe, obciążenia stropów etc. – więc tutaj należy być ostrożnym) , bezwzględne minimum to 4 cm. Wylanie posadzki cieńszej wiąże się z ryzykiem jej uszkodzenia. Grubość posadzki należy regulować odpowiednim doborem styropianu, tak aby doprowadzić do wylewania posadzki 5-6 cm. W garażu posadzka, na balkonach, tarasach, wykuszach,gankach itp wskazane jest aby posadzka miała ok 7-8 cm grubości.

Jakie materiały będę potrzebował /-a do wylania posadzki?

Potrzebne będą:

· folia budowlana, styropian (tzw. EPS 100 „twardy” podłoga/strop), taśma dylatacyjna lub styropian o gr.1 cm do wykonania dylatacji przyściennej

· cement, piach/żwir i woda

· opcjonalnie:

– siatka (mata) zbrojeniowa lub/i włókno polipropylenowe,

– plastyfikator do ogrzewania podłogowego ,

– opóźniacz wiązania,

– plastyfikator przeciwmrozowy ** – powyższe zależnie od potrzeb.

 • Powyższe w jakich ilościach?

· folia budowlana rozkładana jest na podłożu z zakładkami na ściany. Równie dobrze można położyć folię pod i/lub nad styropian

· styropian(„twardy” podłoga/strop) na kondygnacje parterowe min.5 cm (sugerowane układanie na tzw:”przekładkę (2x4cm, 2x5cm itp.), na kondygnacje wyższe; grubość 3 cm lub więcej.

· do wylania 100 m2 posadzki o grubości 4 do 7 cm potrzeba:

· ok. 65 worków cementu ( 25kg)

· ok. 16 ton żwiru płukanego

 • Po jakim czasie mogę wejść na wylaną posadzkę, a kiedy mogę rozpocząć dalsze prace (terakota, panele, deska, parkiet itp.)?

Na posadzkę można wejść w butach o płaskiej podeszwie po około 2-3 dniach , posadzka do dalszych prac nadaje się po upływie 28 dni (PN-62/B-10144 ). Orientacyjnie „gotowość” posadzki można sprawdzić poprzez położenie kawałka folii na jej powierzchni na czas 12 godzin. Jeżeli po tym czasie folia będzie sucha, można zaczynać dalsze prace. Po 8 dniach od wylania posadzka posiada 90% wytrzymałości.

 • O czym jeszcze należy pamiętać?
 • Pamiętaj, aby powiedzieć naszemu pracownikowi, jakiego rodzaju wykończenie podłogi planujesz? (panele z kompletnym podkładem mają mniejszą wysokość niż np. deska barlinecka)
 • Planując posadzkę pamiętaj , aby wszystkie otwory drzwi posiadały wysokość min. 2,08 m.
 • Być może w kolejnych dniach po wylaniu posadzki będzie potrzebne polewanie jej wodą – oczywiście przekażemy te informacje po skończeniu prac.
 • Siatka zbrojeniowa stosowana jest w pomieszczeniach o zwiększonym nacisku na posadzkę (garaż, pod kominek itp.) oraz przy posadzkach wylewanych na zewnątrz: ganki, tarasy, balkony,wykusze, podjazdy itp.
 • Plastyfikator (płyn) wymagany jest przy ogrzewaniu podłogowym – poprawia parametry betonu (plastyczność i przewodnictwo cieplne). * – Posadzka powyżej 7 cm posadzki w części mieszkalnej i 9 cm w garażu wiąże się z dopłatą za pogrubienia. Podawana przez nas w ofercie cena posadzki zawsze dotyczy posadzki standardowej – tj do 7 cm grubości w części mieszkalnej, do 9 cm w garażach.
  UWAGA ! Powyższe informacje mają charakter orientacyjny. Informacje i dane w niej zawarte mogą się różnić zależnie od indywidualnych czynników na danej budowie.
 • CENA
 • Podana cena , jest zawsze ceną netto, chyba , że szczegółowo zostały ustalone między nami kwestie podatkowe.
 • cena za robociznę obejmuje :naniesienie poziomów ułożenie i wykonanie dylatacji, wylanie posadzki, zatarcie mechaniczne .Grubość posadzki do 7 cm część mieszkalna, do 9 cm garaż.
 • cena za robociznę obejmuje : j/w wraz ze żwirem, cementem, dylatacją , zbrojeniem rozproszonym i plastyfikatorem do ogrzewania podłogowego
 • siatka zbrojeniowa jest dawana w miejscach o zwiększonym nacisku zewnętrznym tj garaz, kotłownia , pod kominek oraz w posadzce wylewanej na zewnątrz. Siatka rozliczana jest na podstawie faktycznego zużycia, w sztukach / 1 szt siatki 2m2 – koszt na chwile obecną 12 zł/szt
 • Wylewanie posadzek należy do prac budolwanych tzw “brudnych”, w 95% odbywa się na budowie w stanie surowym zamkniętym z niezagospodarowanym terenem wokół budynku . Pompa generuje hałas, kurz, pył. Węże do betonu gumowe fi 50 mm wężach beton o ciśnieniu 8bar. Zawsze staramy się zachować maksymalny porządek i zabezpieczyć węże i narażone elementy na budowie. Uwaga. Jeśli lejemy w terenie zurbanizowanym czyli zamieszkane budynki, wykończone klatki, podwórka wykończone , to powyższe może stanowić jakiś problem dla sąsiadów, proszę to brać pod uwagę. Najczęściej powtarzająca się kwestia, to kwestia piachu. My pozostałego na budowie piachu nie zabieramy ze sobą (oferta cenowa nie obejmuje tego nigdy) , na standardowej budowie to nie stanowi problemu, na terenie zamieszkanym może to stanowić jakąś niedogodność. Piachu nie da się zamówić “co do łopaty” – z wielu względów: jest to piach płukany sprzedawany na tony 1 m3 piachu “świeżo płukanego” waży 2,2 t, odstanego 1,8 t. Występuję niedokładność tonażu przy załadunku 1,2 tony na żwirowni to wkalkulowane błędy. Nie da się wyliczyć dokładnie zapotrzebowania na piach. A posadzki muszą być wykonane od początku do końca, nie możemy z przyczyn oczywistych zostawić u Państwa nie wylanych np 3 m2 korytarza/